ULTIMA ONLINE TARİHÇESİ

Ultima Online, Origin Systems tarafından geliştirilmiş ve 24 Eylül 1997’de piyasaya sürülmüş bir MMORPG oyunudur. 2004 yılında firmanın Electronic Arts tarafından kapatılıp, çalışanlarının başka alt firmalara dağıtılmasında sonra oyunun geliştiriciliği sırasıyla

Electronic Arts (2004 -2006)
Mythic Entertainment (2006 -2014)
Broadsword (2014- )
arasında geçmiştir.

Oyun, serinin diğer oyunlarının da geçtiği Ultima evreninde geçmektedir. Oyundaki genel amaç, özetle, shard adı verilen çok sayıdaki sunucudan birine bağlanmak, burada bir karakter yaratmak ve bu karakteri olabildiğince geliştirmektir. Oyuncu, karakterini yaratırken onun ismini, fiziksel özelliklerini, yeteneklerini ve doğduğu şehri belirler. Karakter, doğduğu şehirde oyuna başlar. Oyuncu oyunu oynadığı sırada, önceden belirlenmiş kurallar çerçevesinde istediğini yapmakta özgürdür.

Oyun grafikleri iki boyutlu ve izometriktir. Ses efektleri WAV formatında, müzikler ise MIDI ve MP3 formatındadır.

Genel anlamda karakterlerin gelişmişliği, yetenek puanlarının büyüklüğü ile ölçülür.

Oyun, terzilikten büyücülüğe, ozanlıktan hırsızlığa, oldukça geniş bir yetenek yelpazesi sunar. Yetenek puanları, tek ondalık basamaklı, yüz üzerinden sayılarla belirlenir. Her yetenek için en yüksek değer 100.0’dır fakat oyun içinde elde edilebilen ziynetler ve Güç Parşömenleri sayesinde bu değer 120.0’ye çıkartılabilir. Benzer şekilde, bir karakterin yetenek puanları toplamı için sınır 700.0’dür ve bu sınır oyuncunun hesap yaşına göre 720.0’ye kadar çıkabilir.

Karakterlerin, yetenek puanları dışında, kuvvet, çeviklik ve zeka olmak üzere üç adet fiziksel puanı bulunmaktadır. Bu puanların toplamı 225’i geçemez ve puan başı en yüksek değer 100’dür. Oyuncu hesabının, açıldığı tarihten itibaren aktif olduğu ayların fazla olması halinde bazı sunucularda puan toplamı 255’e kadar çıkarılabilir.

 • Ağustos 1994

  PC Game Plus dergisinin Ağustos sayısında çok oyunculu bir Ultima oyunundan bahsedildi

 • Mayıs 1996

  Alfa testleri başladı.

 • Eylül 1997

  Orjinal Beta için son testler yapıldı.

 • 24 Eylül 1997

  Ultima Online kapılarını oyunculara açtı.

 • Günümüz

  Ultima Online hala belirli bir kitle tarafından sevilerek oynanan, multi oyunculu bir platform

Kaynak: UO Guide