SUNUCULARDAN YORUMLAR

Ultima Online 1997 senesinden beridir Türkiye’de belirli bir kitle tarafından sevilerek oynanmaktadır. Scriptlerin kısmen açık kaynak olarak yayınlanması neticesinde Ultima Online gerek görsel gerekse yazılımsal olarak gelişmeler göstermiş ve birçok kişi tarafından sunucu açılmasına imkan vermiştir.

Türkiye’de Ultima Online Server olarak hizmet vermiş sunuculardan Ultima Dünyası ile ilgili yorumları aşağıda görebilirsiniz:

Hanedan UO
Merhaba değerli Ultima Online dünyası.

Öncelikle Ultima Online oyuncu kitlesi fazlasıyla azalmakta, bitişe doğru sürünmektedir. Her sene bir önceki seneye nazaran bir kayıp olduğu aşikar. Bunun nedeni olarak; tüm herkesin kendine ait bir görüşleri ve yorumları bulunuyor lakin bu konuda yorum yapmak gerekecek ise sunucuya ve sunucu sahiplerine değil, direkt olarak oyunculara seslenmek istiyorum.

Artık aylarca verilen bir emeğe, harcanan maddi konuma saygı göstermenizi, ilk dakikadan kötü gördüğünüz bir olay yüzünden sunucuyu terk edip nankörlük yapmayın. 14 Şubat 2018 tarihinde Hanedan PVP adlı bir projeyi hayata geçirildi. Belirli bir bakımın ardından tekrardan aktif edildi. Bu görüşlerimi yazarken şunu da bildirmeliyim ki Hanedan PVP 5 aydır kesintisiz hizmet vermektedir. Hanedan PVP kurulurken ben ve kadrom olarak hiçbir zaman maddiyatın peşine düşülmedi. Sosyal Sorumluluk projesi adı altında yapılan bağışlar ile para ile itemlere sahip olmak isteyen oyunculara hak tanıdık. Lekeleme kampanyası içerisinde bulunanlarda oldu ama ayaktayız.

Söylemem şu ki; oyuncuların nankör davranışları doğrultusunda gerçekleşen müşteri havasından tamamen sıyrılmalarını dilerim.

Ultima Online’ı sunucu sahipleri değil, yine ve yine oyuncular kurtaracaktır.

2019‘a son saatler içerisinde herkese MUTLU, HUZURLU, SAYGILI ve ADİL BİR HAYAT DİLİYORUM. MUTLU YILLAR!

ORIGIN UO
Ultima Online, 1997 senesinden bu zamana kadar gelebilmiş, bir MMORPG’dir.

Türkiye’de  6-7 yıl öncesine kadar oynamakta olan oyuncu kitlesi çok yüksekti,  şimdi ise fazla bir oyuncu kitlesi bulunmamaktadır. Günümüzde çeşitli sorunlardan dolayı (oyuncu kitlesi, saldırılar vs ) sunucular kapansa da biz Ultima Online’a gönül vermiş kişiler olarak bu oyunu hala ayakta tutmaya çalışıyoruz.

Ultima Online, çocuklardan yetişkinlere her yaştan insan tarafından oynamaktadır, yeni nesil pek yakın olmasa da öğrenmeye çalışan kitle hala bulunmaktadır.

Oyuncuların Ultima Online’ı tercih etmesinin en büyük sebebi; PVP’sinin çok zevkli ve diğer oyunlara göre daha iyi olmasıdır. Biz de Origin UO olarak hem sade hem de aksiyonu bol bir PVP sunucusu ile hizmet veriyoruz.

Son olarak UOTAKİP Yöneticilerine böyle yararlı bir platform yaptıkları için teşekkür ederim, hoşcakalın!

ROTA ULTIMA ONLINE
En eski MMORPG oyunlardan olan Ultima Online, diğer online oyunların geçmişte az olmasından dolayı yüksek oyuncu kitlesine sahipdi. Günümüzde ise yeni oyuncular 3D MMORPG ve FPS oyunlarını oynamaktadır. Bu sebepten dolayı oyuncu kitlesi yıllar geçtikçe azalmıştır.

Ultima Online’ı başka online oyunlardan ayıran birkaç özelliği belirtmek isterim:

* 2D Pixellik : Yukarıdan görünüm,her item bir kare,dizayn edilebilir haritalar,Yazıların oyuncuların üzerinde görünümü, Oyun ekranı dışında siyah kullanıcı alanı.

* Gerçeklik : Gerçek hayattaki gibi ölünce herşeyinizi kaybedebilir,hayvan evcilleştirebilir,acıkabilir,esya craft edebilir,maden kazabilir,balık tutabilir veya iteminizi hırsızlar çalabilir.

* Role Play : Oyunda sadece savaşanlar değil, rol yapan oyunculara rastlamakta mümkündür. Sohbet edebilir,evde oturabilir,ticaret yapabilir,müzik çalabilir,kitap yazabilir ve aklınıza gelecek herşeyi eğlence amaçlı yapabilirsiniz.

* Scripting : Oyunda eğlence amaçlı sistemler yazabilir farklı oyun deneyimleri yaşayabilirsiniz.

* Page Atmak : Diğer oyunların aksine Ultima Online’da oyun içinde Gm ler ile sorununuzu anlık ve hızlı bir şekilde çözmenizi sağlayabilirsiniz.

* Makrolar : Oyun içinde kolaylık sağlamak için yaptığınız aktiviteleri kısayoldan yapmanıza olanak tanır.

* Adil Savaş : 3 kılıç 5 kalkan kullanamazsınız. Battal gazi gibi 10 kişiyi tek başınıza kesemezsiniz.

Elbette daha fazlası var saymakla bitmez. Yeni online oyunların hepsi Ultima Online’dan esinlenerek yapılmıştır. Şöyle bir bakarsak UO ile herşeyi yapmak mümkündür.

Ultima Online’ın daha iyi olması için sunucu sahiplerine birkaç önerim var ;
Oyuncular ile sürekli ilgilenin,yardım edin. Unutmayın ki herkes eski oyuncu değildir öğrenmeye çalışanlar var.

Sunucu yönetiminde adil olun, edit yapmayın! >In-Game karışmamak için çok abartıya kaçmayın.

Diğer online oyunlar kadar bütceniz olmasa da, elinizden geldiğince Ultima Online platformları dışında oyunu tanıtımı/reklamını yapın. Banlansanız bile vazgeçmeyin.

Yaratıcı düşünün ve yeni oyuncu kitlesini ikna edin. İyi bir fizibilite araştırması ile hedef kitleye ulaşın. Sosyal medyada paylaşım olabilir veya twitch deki gibi canlı yayın ile insanların ilgini çekebilirsiniz.

Diğer sunucuları kötülemek yerine birlik olun. Sınırlı sayıda sunucu var zaten. Yapıcı olun ve hep beraber yeni oyuncuları kazanın. Eminim ki bu sayede bütün sunucular istedikleri oyuncu kitlesine ulaşabilirler.

Web sitenizde içeriği (sistemleri) en iyi şekilde tanıtın soru işareti kalmasın. Ve son olarak yeniliklere açık olun oyunu güncel tutmaya özen gösterin.

Rota UO kurucusu olarak UO Takip platformuna ve okuyuculara teşekkür ederim.

FATALWAR ONLINE
Öncelikli platform ve portal hizmetlerinizi takip etmekteyim gayet başarılı görmekteyim,

Türkiye’ de Ultima Online her geçen gün player kaybetmeye devam ediyor, bu güzel oyunu ticarete çevirmek isteyen insanlar yeni açılan ve önü açık sunuculara saldırı yapıyor. Dolayısıyla rekabet ve çeşidi azaltıyor. Biz Ultima’ya, eski sadeliği ve dürüst yaklaşımlarla küskün, mağdur kişileri Fatalwar Online çatısı altında toplamaya devam ediyoruz. Bu kış hedefimiz 30+ yaş arkadaşları kazanmak. Yeni nesil gençlik 3D Silkroad tarzı oyunlara merak salmış, onların %5’ lik bir bölümü Ultima Online oynayabilecek durumda.

Son olarak şunu eklemek istiyorum ki; piyasada açılan her sunucuya elimizden geldiğince yardım etmeye çalışıyorum. Çeşidi çoğaltıp player kitlesini geri kazanmak için bir dayanışma içinde olduğum sunucular var, ne yazık ki bu işlerde kendini Baron zannedip ticaret kafasıyla bakan adamların tamamını karşıma alacağım teşekkür ederim.