ULTIMA ONLINE & MMORPG

Bir MMORPG oyununda oyuncular hayalgücüyle yaratılmış gerçekdışı bir dünyada kendilerine belirli karakterler seçerek onu geliştirmek ve oyuna ait amacı yerine getirmek için oynarlar. Bu amaç yalnızca verilen görevleri birlikte yapmak olabileceği gibi ırklar savaşı gibi bir görev de olabilir. Genellikle oyundaki amaç değişik olsa dahi, oyuncuların amacı bir karakteri yapabileceğinin en iyisi yaparak sanal dünyadaki birinci olmaktır.

MMORPG`lerin büyük çoğunluğunda seviye sistemi vardır.

Oyuncu deneyim kazandıkça seviyesi artacak, böylece daha yetenekli, daha güçlü olacaktır. Deneyim kazanabilmenin çeşitli yollarından ikisi bilgisayar yönetimli karaketleri (Non-Player Character) öldürmek ya da oyunun içerisinde yer alan görevleri yapmaktır.

Bu tip oyunların mantığı oyuncuların bilgisayara karşı değil birbirlerine karşı oynamalarıdır. Bu nedenle bir çok oyun içerisinde ticaret, takas ve gruplaşma seçenekleri geliştirilmiş bulunmaktadır.

Ultima Online oyunu da bu tür gruplaşmaların olduğu, hatta gruplaşma sayesinde diğer oyunculardan daha güçlü hale getiren bir yapıdır. Oyun içerisinde Guild ya da Lonca adı verilen ittifaklar kurulmaktadır.

Ultima Online

Ultima Online Bağımlılık Yapar
Eski Ultima Online oyuncularından, tabiri caiz ise; eski UOcular’dan duymaya alışık olduğumuz bir kısa ama net bir cümle: Ultima Online Bağımlılık Yapar cümlesi sizin için ne ifade ediyor?

Ultima Online oyununa ve dünyasına nasıl bakıyorsunuz? Bazı oyuncular Ultima Online’ı duyduklarında “2 boyutlu oyun mu kaldı?” cevabını verir hemen. Ultima’ya gerçekten gönül vermiş oyuncular ise bu cümleyi duymaktan pek hoşnut olmazlar, çünkü onlar için vazgeçilmezdir UO.

Sanal dünyada, Sosaria’da kendine has bir lonca, guild, evi çiftliki, köy, atlar, kuzular…vb daha nicesi sayılmayan unsur. Bir oyunda böylesine zengin unsurlarla kendi hayal dünyanı yaşatmak, genişletmek ve dahası.

Role Play Tarzı
Role Play, oyuncuların kendilerini karakterlerine bürümesi, oyun içerisindeki atmosfere uygun olarak tiyatro oyunu sergilemesini gerektirir. Hayal gücünüzü kullanarak çeşitli karakterlere hayat verebilirsiniz. Role Play bir oynama türüdür.
Power Play Tarzı
Power Play, oyunda eşya, para, silah gibi varlıkları elde edebilmek, genişletebilmek ve eşzamanlı olarak karakterlerin yeteneklerini geliştirebilmek için oynanan bir tarzdır. Bir oyun türü değildir.
Player Versus Player Tarzı
Player Versus Player, uluslararası kabul edilmiş bir oyun terimidir. Oyuncunun diğer oyunculara karşı düellosu ya da oyuncuyu öldürmesi olarak bilinir. Rol yapma ya da yetenek kasmaktan çok elindeki eşyalar ve kasmış olduğu yetenekleri en iyi şekilde kullanarak rakibini pasif bırakma biçimidir.
Mage Sınıfı
Tamamen kendilerine has olan ve büyü kullanan büyücü sınıflardır. Birçok alanda diğer sınıflardan daha ileri yeteneklere sahip karakterlerdir.
Warrior Sınıfı
Ağır zırhlı savaşçı karakterlerin sınıflardır. Madenlerden üretilen setlere kuşanırlar. Her türlü silahı kullanabilirler. Warrior karakterlerin diğer bir özelliği de kalkan kullanmalarıdır.
Warlock Sınıfı
Oyun içerisinde belli yetenekler karşılığında Mage ve Warrior sınıflarından kısmi yetenekleri almış olan sınıflardır. Ultima Online Warlock sınıflarında en çok kullanılan silahlar Katana ve Spear’dır.
Craft Sınıfı
Oyunun özellikle Role Play tarzında vazgeçilmez olan Zanaatkar sınıfıdır. Madenci, Balıkçı, Marangoz..vb gibi ustalık ve emek gerektiren zanaat karakterleridir.
Skillcap
Her sunucuda farklılık gösterebilecek ancak Ultima Online standardında bir karakterin öğrenebileceği ve geliştirebileceği yeteneklerin toplam sınırıdır. Standartta 7 skill toplamı 700.0’dür.
Statcap
Karakterin kuvvet, çabukluk ve zeka bilgilerinin sınırıdır. Kuvvet STR, çabukluk DEX ve zeka INT olarak adlandırılır. Sunuculardan farklılık gösterse de Ultima Online standardında limit 225’dir.

Ultima Online nasıl bir oyundur?

Ultima Online, aynı anda birden çok oyuncunun aynı platform içinde oynadığı, oyun ekranında online olarak yazışabildiği, Role Play (RP), Player Versus Player (PVP), Power Play (PP) ya da Level olarak oynayabildiği bir oyundur.

Oyun için sistem gereksinimleri nelerdir?

Günümüz teknolojisi baz alındığında Windows 7 ve üstü işletim sistemi (Windows XP’de dahi oynanabilir), minimum olarak 1.024 GB Ram, ve 128 MB ekran kartı ile rahatlıkla oynanabilmektedir.