ULTIMA ONLINE TÜRKİYE

Ultima Online Hayat Offline 🙂

Türkiye, Ultima Online ile ilk 1997 senesinde tanıştı. MMORPG tarzı ve 2 boyutlu grarifleri ile kısa sürede en çok oynanan oyunlar arasında yerini aldı. Warlock, Warrior ve Mage karakterler oyunun temel yapısını oluşturmakla beraber aynı zamanda farklı özellikleri ile oyunculara yeni eğlence dünyasının kapılarını araladı. İlk zamanlarda RP denilen Role Play yani Rol Yapma tarzı ile başlayan bu serüven zaman içerisinde gelişen yapı ile birlikte yerini Power Play ve sonrasında Player Versus Player tarzlarına bıraktı.

Oyunun en çok sevilen yeteneklerinin başında şüphesiz Animal Taming yani Hayvan Evcilleştirme geldi. Oyun içerisinde binilebilecek çeşitli hayvanlara sahip olma isteği oyun tutkusunu daha da artırdı. Oyunun en etkili şekilde öne çıkan özelliklerinden biri ise oyuncuları Mavi ya da Kırmızı olarak anılan karakter seçimleriydi. Ultima Online içerisinde mavi olan oyuncular şehirlerde rahatça gezebilen, kırmızı olan PK yani katil karakterler ise şehirlere giremeyen, sadece kendilerine ayrılmış özel alanlara girebilen ve şehir dışlarında haritanın herhangi bir yerinde istediği oyuncuya saldırmaktan çekinmeyen karakterleri oluşturuyordu.

Ultima Online sphere scriptlerinin son kullanıcılara dağıtılması ve yayılmasıyla birlikte oyun zaman içerisinde kısmen geliştirildi. Son yıllarda UO Center gibi grafik programları ile harita tasarımlarını mümkün kıldı. Birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de Ultima Online geniş bir kitleye sahip oldu ve zaman içerisinde birçok server açıldı, kapandı.